Zabawki dziecięce, które się stały punktem wyjścia do zapoznania się z prawami które rządzą dorosłym życiem


Zapewne każdy, jako małe dziecko miał okres, kiedy koniecznie chciał być księciem, a rycerze okupowali najlepsze miejsca na półkach z zabawkami. U jednych ten okres trwał dość krótko i prędko przechodził w zabawy żołnierzykami czy samochodzikami, u innych trend utrzymywał się stosunkowo długo, przechodząc przez kolejne stadia zainteresowania, na przykład książeczki, rycerzyki z tworzywa, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce zamkowej, na filmach kostiumowych czasami skończywszy.


To jedna z typowych zabaw małych chłopców, bardzo istotna z punktu widzenia psychologii rozwoju dziecka. Nic tak nie nauczy szlachetności postępowania i konieczności bycia mężnym władcą, który broni słabszych własną piersią, jak właśnie owe zabawy rycerskie. Dziecko uczy się podczas zabawy sztuki walki o swoje mienie, poznaje zasady rządzące zdrową rywalizacją pomiędzy dwoma wojownikami lub grupami przeciwników.

lego
Author: Gianni Bassini
Source: http://www.flickr.com
Jeśli do tego w domu jest więcej dzieci w podobnym wieku, to sezon walk rycerskich należy uznać za rozpoczęty. Trzeba pozwolić na odgrywanie scen walki, oczywiście pod kontrolą i w rozsądnych granicach, gdyż podczas nich chłopcy uczą się bronić siebie oraz innych przed nieprzyjacielem, poznają wartość honoru, ale także uczą radzić sobie z porażką w bitwie. Te potyczki są również dobrą okazją do przybliżenia dziecku fragmentów historii oraz pokazania, kiedy walka jest koniecznością i co robić, żeby dowieść swoich racji nie łamiąc przy tym najważniejszych zasad moralnych, niezmiennych od stuleci.

Jeżeli zatem dziecko nagle z wiernego budowniczego drewnianych domków zmieni się w niestrudzonego rycerza okrągłego stołu, nie trzeba od razu wpadać w panikę, ale w miarę możliwości dostarczyć mu materiałów do zabaw o tej tematyce i przy tej okazji opowiedzieć mu o historii, zasadach oraz honorze. Idealnym pomysłem są klocki Lego castle albo seria rycerska innych klocków, gdyż poza zgłębianiem stosownego tematu, w czasie składania ze sobą odpowiednich elementów dziecko pogłębia swoje manualne umiejętności i precyzję ruchów. Te doświadczenia z dziecięcych lat z pewnością będą procentować w przyszłości, gdyż w życiu nie raz pojawiają się sytuacje, kiedy trzeba podjąć walkę.

Tags: klocki, zabawki, LEGO