W jaki sposób przepisy naszego prawa chronią konsumentów przed niedozwolonymi zachowaniami właścicieli sklepów internetowych


Przedsiębiorca gdy sprzeda swoim klientom jakieś towary albo usługi zawiera z nimi umowę kupna sprzedaży. W pewnych sytuacjach umowa taka ma formę papierową, są na niej wypisane wszystkie istotne postanowienia i ograniczenia. Jednak przy normalnej sprzedaży z reguły nie spisuje się żadnych umów, więc w takiej sytuacji będzie obowiązywał regulamin sklepu, w jakim były zakupy.


Podpisywanie umowy
Author: Dan Moyle
Source: http://www.flickr.com
Przy internetowych sklepach regulamin ten musi być widoczny w serwisie takiego sklepu, jeśli go nie będzie, to właściciel popełnia wykroczenie. Przy handlu sieciowym istotna jest także polityka prywatności, informacje o gromadzeniu i przetwarzaniu danych osobowych także powinny być jasno określone. Jednak nawet jeżeli na stronie sklepu obie te informacje się znajdą, to bynajmniej to nie oznacza, że już wszystko jest jak należy (dodatkowe informacje o polityce prywatności). Niestety właściciele firm nagminnie stosują zapisy, które są zdecydowanie na ich korzyść, a zdecydowanie gorzej traktują klientów, którzy chcą tam coś kupić.


Na szczęście prawo (zobacz prawo autorskie w internecie) w naszym kraju coraz bardziej ogranicza takie samowole właścicieli firm, po licznych kontrolach i dużej liczbie kar zapędy na świadome łamanie zasad handlu znacznie zmalały. Jednak z powodu ogromnej ilości możliwych do pojawienia się zapisów trudno jest samemu sprawdzić, czy wszystko co się ma w swoim regulaminie jest prawidłowe. Dlatego też bardzo przydatny dla internetowych sklepów, lecz również innych portali które oferują różnego rodzaju usługi, jest klauzule niedozwolone rejestr .

Aby uzyskać większą ilość danych na prezentowany tu temat, odkryj także (https://adwokatjurendt.pl/) pozostałe wciągające portale.

W nim są publikowane wszystkie odkryte klauzule i zapisy, które zostały oznaczone jako niedopuszczalne. Przedsiębiorcy chcąc mieć pewność, że ich regulamin jest w porządku, powinni skontrolować jego zapisy również z takim rejestrem. Jeżeli się okaże, że któryś z zapisów został już kiedyś zakwestionowany, to powinno się go zmienić możliwie jak najszybciej. Jeżeli zapis taki będzie wykryty przez jakiegoś kupującego, to właściciel sklepu może przez to zostać ukarany pokaźną karą finansową.

Tags: prawo, umowa, klauzule, zapisy