Sposoby rozliczania podatku dochodowego za rok poprzedni.


Początek nowego roku to w naszym kraju czas podsumowań mijającego roku. Dokonujemy wówczas rozrachunku naszego postępowania z ostatnich 12 miesięcy, tworzymy plany na przyszły rok i ustalamy coroczne postanowienia, jakich zazwyczaj nie dotrzymujemy.

podatki
Source: flickr.com
Poza rozliczeniami personalnymi, jesteśmy zobligowani wykonać również rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym, płacąc podatek dochodowy za zeszły rok.
Każdy z nas jest zmuszony uzupełnić PIT 2013 i zanieść go fiskusowi.

Obowiązek rozliczenia podatku jest nakładany z chwilą osiągnięcia jakiegokolwiek dochodu, jednak podatek dochodowy równy 18 % przychodów musimy uiścić dopiero po osiągnięciu kwoty przekraczającej kwotę zarobku wolną od podatku, czyli około trzy tysiące zł. Jeżeli uzyskamy dochód wyższy chociaż o grosz, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek i rozliczyć pit. Od kilku lat urzędy w Polsce idą z postępem technologii, w związku z czym możemy składać nasz PIT przez internet, co jest rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym niż wizyta w Urzędzie Skarbowym.

Sposoby obniżenia dochodu, czyli w jaki sposób zmniejszyć podatek dochodowy.
Każdego roku ogłaszane są najwyższe ulgi i odliczenia podatkowe, jakie możemy uwzględniać w naszym zeznaniu PIT. Najczęściej właściciele przedsiębiorstw odliczają koszty leasingu samochodów, pomocy organizacjom pozarządowym i koszty telekomunikacyjne, a obywatele nie prowadzący działalności gospodarczej opłaty za internet i odliczenie na dziecko. Każdy z nas może także przekazać swój 1 procent podatku na wybraną przez siebie organizację pozarządową. Takich organizacji jest w naszym kraju dużo, a dla sporej części z nich wpływy z odprowadzonego jednego procenta są przeważającym udziałem w ich corocznym budżecie.

Co charakteryzuje organizacje pożytku publicznego i jakie są ich potrzeby?
Wszystkie organizacje pożytku publicznego mają unikalny numer nadany przez KRS (naratunek.org/pomoz-teraz/pit-2014-pit-przez-internet-2014-darmowy-program-do-rozliczania-pit-ow-pit-program/). Jeśli nie widzimy takiego numeru w danych kontaktowych danej organizacji, możemy być pewni, iż będziemy mieli do czynienia z oszustem.

Chcemy Cię zaprosić do tak samo fajnych postów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z pasją. Zatem kliknij stronę lean six sigma i czytaj to, na co będziesz miał ochotę.

Zdecydowana większość instytucji przekazuje środki na tzw. wyższe cele – pomoc chorym ludziom, sprzęt dla schronisk dla zwierząt, czy wspomaganie chorych na AIDS. Jednak są i takie, które np. współfinansują organizację imprez w różnych województwach, bądź przekazują zgromadzone pieniądze w rozwój sztuki, np. teatrów w swoim rodzinnym powiecie.
Istnienie takich organizacji definiuje wolny rynek, bo jedynie od nas zależy, której z nich wyślemy nasze odpisy z podatku.

Wszyscy pragnący podarować 1 procent mogą znaleźć aktualne wiadomości w tej kwestii - np. na stronie internetowym.

Author: k.s.