Pięć znaczących powodów, dla których warto czytać książki


W dobie globalnego Internetu wiele ludzi coraz więcej czasu spędza korzystając z kompa, serwisów społecznościowych i innych rzeczy, jakie proponuje nam aktualnie Internet. Nie da się więc nie spostrzec, iż w naszym społeczeństwie czytanie książek staje się coraz mniej lubiane i coraz bardziej znika, w szczególności można to zaobserwować pośród młodszych pokoleń.
książka
Author: Alicia A. L.
Source: http://www.flickr.com
Jednak czytanie książek ma bardzo sporo wartości i nawet jeśli nie jesteś pasjonatem takiej lektury to należałoby czasem odszukać choćby chwilę na czytanie książek, tym bardziej, że niesie to za sobą naprawdę niemało ogromnych zalet. Naturalnie zdołamy wyszczególnić teraz faktycznie dużo powodów, dla jakich warto czytać książki, niemniej jednak my skupimy się dzisiaj wyłącznie na pięciu z nich.

Po pierwsze czytanie książek oczywiście natęża naszą wiedzę. Część rzeczy, jakie czytamy na stałe ostaje w naszym mózgu, a wiedza ta znacznie wzmaga nasze horyzonty, i także oddziałuje na lepsze zrozumienie świata. Poza tym dzięki czytaniu książek wzbogaca się nasze słownictwo, mamy istotnie większą łatwość wypowiadania się, cechuje nas większa retoryka.
książka
Author: MocaDeco
Source: http://www.flickr.com
Po drugie książki wpływają również na poprawę pamięci. Jest to znakomity trening dedukcji, analitycznego oraz krytycznego myślenia, i także wyciągania wniosków. Czytanie książek poprawniej wpływa na naszą poprawę pamięci, aniżeli chociażby czytanie postów zamieszczonych na portalach społecznościowych.

Trzecią wartością czytania książek jest to, że wywołują empatię. Czytając często wczuwamy się w położenie bohatera, razem z nim doświadczamy kłopotliwe chwile, rozumiemy jego rozterki. Takie emocjonalne poruszenie sprawia, iż w stosunku do innych osób jesteśmy skłonni wykazywać większą empatię.

Udowodniono również, iż czytanie książek spowalnia demencję oraz postęp Alzheimera, dlatego jak widać książki posiadają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co ciekawe oglądanie telewizji ma rezultat istotnie odwrotny, albowiem może przyspieszyć postęp choroby.

Ostatnią, piątą wartością czytania książek jest to, iż książki perfekcyjnie wpływają na odprężenie. Intrygująca i wyśmienita książka potrafi o wiele lepiej uspokoić, aniżeli kubek herbaty bądź słuchanie muzyki.