Odpowiednie nawierzchnie na place zabaw.


Place zabaw to często jedyne miejsce, w którym dzieci spędzają czas na zabawie. Kiedy opiekunów nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia nadobowiązkowe, przydomowe podwórko to dla nich wyśmienita okazja, aby pobawić się na nim wraz z innymi dziećmi. Jednak aby miejsce to było idealne, obok postawionych tam huśtawek, zjeżdżalni, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć pewność, że zezwalając bawić się swoim pociechom na podwórku, nie nie zrobią sobie krzywdy.
Konkretne elementy i poziom ich konstrukcji powinien być odpowiednio dopasowany do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą pamiętać o tym, żeby pozwalać się bawić dzieciom na sprzętach dostosowanych do ich lat. Na placach zabaw wielokrotnie dochodzi do wypadków będących konsekwencją złego projektu urządzenia lub trefnego podłoża. Regulacje prawne obejmują zapisy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi elementami i materiały, z których powinno być wykonane podłoże. Optymalne nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania całego szeregu niebezpieczeństw.

Ogrodowy plac zabaw
Author: Rubber Mulch
Source: http://www.flickr.com
Z reguły spotykamy się z placami zabaw, które posiadają typowe podłoże. Piasek, trawa, kora drzew są łatwo dostępnym materiałem amortyzującym. Jednak nie da się użyć go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być powiększony, mieć części zawieszone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wymagania, w sprawie używanych surowców określa europejska norma EN1177.

Wszelki rodzaj nawierzchni ma swoje dobre i złe strony. Do często wymienianych modeli podłoża, obok ekologicznych, należą również te w formie zielonych mat, spotykane najczęściej jako sztuczna trawa. Do jej dobrych cech można zaliczać łatwość z jaką dostosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie pękają ani nie ulegają innym uszczerbkom. Miejskie place zabaw w większej mierze podłożesztuczne. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na kostkę kamienną, asfalt, beton oraz niskim kosztem utrzymania. Ważnym detalem tego rodzaju nawierzchni jest klej (zobacz: kleje do ociepleń) poliuretanowy (np. ). Ta doskonała powłoka łącząca jest nieoceniona przy innych pracach wykończeniowych i montażowych. Skleja ze sobą różne typy materiałów, tworząc odporne na czynniki atmosferyczne spoiny.plac zabaw i przedszkole
Author: Frogn kommune
Source: http://www.flickr.com
Kolejną metodą wykładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich składnik – kolorowy granulat (granulat styropianowy) – również sklejany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Tego rodzaju tworzywo posiada duże właściwości absorpcji drgań mechanicznych, stąd też minimalizuje ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Do jego dodatkowych pozytywnych cech należy: estetyczny wygląd, a także kompozycję, która pozwala na swobodny wzrost trawy.

Tags: nawierzchnie, dzieci, maty, podwórko, Urządzenia, podłoże