O studiach


Co roku publikowane są rankingi popularności kierunków studiów. Czasami możemy dowiedzieć się, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że upodobania młodych ludzi się zmieniają. Bywa, że uczelnie tym sposobem chcą zachęcić maturzystów do podjęcia studiów na danym kierunku, albo wręcz odwrotnie - zniechęcić, bo po prostu nie mają już miejsc.

Trendy w kierunkach studiów

W tego typu listach od dawna wysoko znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską albo psychologię. Mnóstwo absolwentów szkół średnich jednak nie myśli o swojej karierze, tylko wybiera kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, lub przekonani przez znajomych. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze należy przemyśleć. Istnieją kierunki, takie jak na przykład resocjalizacja (więcej o tym), które nie zagwarantują nam prostego zarobku i po których nie jest łatwo znaleźć pracę. Takiego typu kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy wiedzą na co się decydują. Dobrze jest od pierwszych lat studiów wypracowywać sobie kontakty i robić staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach.

nauka
Source: http://www.sxc.hu/
Pasja a praca

Należy również mieć umysł otwarty na zmiany ustalonych planów po przeanalizowaniu rynku pracy. Pasjonat rysowania, rzeźbienia czy malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie ten kierunek. Powiedzmy wprost, artyści są w mało komfortowej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc warto rozważyć kierunek taki jak na przykład arteterapia (przeczytaj więcej)? Pozwoli rozwijać się w wybranym kierunku a tym samym zapewni lepszą pozycję na rynku pracy.


Politechnika zawsze w cenie

Wciąż popularnością cieszą się wszelkie kierunki na politechnikach. Wszelkie kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście dana osoba jest dobra w tym co robi. Najpopularniejsze nadal są informatyka, elektronika, logistyka (więcej w opisie). Studia na uczelniach technicznych są bardzo wymagające, ale też kładą ogromny nacisk na umiejętności praktyczne. Często do zaliczenia semestru wymagane są staże w różnych zakładach, co powoduje, że absolwenci takich kierunków mają już spore doświadczenie. Z tego powodu są doskonałymi kandydatami do pracy. Bywa, że firma po stażu oferuje studentowi zatrudnienie. Warto dobrze zastanowić się nad kierunkiem studiów, bo od tego wyboru będzie zależała nasza przyszłość.