Na co zwrócić uwagę wybierając obiektyw? Co jest ważne? Jakie parametry posiadają duże znaczenie?


Wybór dobrego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla wielu miłośników fotografii naprawdę nie jest proste zadanie. Najczęściej więc jest tak, iż nabyliśmy lustrzankę razem z obiektywem kitowym. Zaraz się niestety orientujemy, iż to dla nas za mało, w związku z tym pojawia się pytanie, jakiego typu obiektyw kupić, żeby spełniał najważniejsze wymagania.

Fotograf
Jeżeli chodzi o obiektyw to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Zadecyduje ona o dostępnym polu widzenia, to znaczy o przybliżeniu. Profesjonalnie określa się to właśnie jako ogniskową, ale dla laika lepiej kiedy powiemy o kątowym polu widzenia. Dajmy na to, obiektyw z ogniskową 40 milimetrów daje nam innego rodzaju pole widzenia, jeśli będzie podpięty do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, kiedy podłączy się go z aparatem o matrycy małoobrazkowej. Jeśli odwiedzamy sklep fotograficzny i wiemy, że nie do końca jest to dla nas jasne to bez wątpienia dobrze jest zapytać sprzedawcy, bo jest to rzecz dla niedoświadczonej osoby dosyć trudna - sprawdź ofertę sklepu fotograficznego.Następnym istotnym parametrem jest jasność obiektywu.

Masz wielki problem z odszukaniem dobrego rozwiązania Twojego kłopotu? Z pewnością prędko może pomóc Ci ta strona trener osobisty gdynia.

Definiowana jest ona za pomocą przesłony. Opisujemy ją za pomocą parametru f/, choć często spotkać możemy ją również w postaci liczby po ukośniku, przykładowo 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony to wynik podzielenia ogniskowej na fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta wartość jest mniejsza, tym obiektyw jest bardziej jasny. Jak to tłumaczyć? Przykładowo model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę jaśniejszy niż 20 mm f/2.0. Następnym bardzo istotnym parametrem jest zamocowanie. Od tego tak właściwie jest zależne, czy uda się podczepić sprzęt do naszego aparatu czy raczej okaże się to niemożliwe. Jak poszukiwać będziemy markowych obiektywów, czyli zrobionych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie ma z tym trudności.

Po prostu Nikon dopasujemy do Nikona, na przykład Sigma 70 300 Nikon - sprawdź więcej na polecanej stronie. Tak samo canon do Canona, jak i Pentax do Pentaxa. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż bardzo duża część nie dopasuje się do współczesnych lustrzanek. Jeśli będziemy myśleć o tych trzech radach to jest spora szansa, iż nabędziemy bardzo profesjonalny obiektyw, jakie będzie świetny dla naszych potrzeb.

Tags: aparat, fotografowanie, obiektyw, fotografie, sprzęt fotograficzny