Mundur dla zucha jako kluczowy szczegół należności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.


Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako zbiorowości, w pewien sposób są przez to poznawani na ulicach lub pochodach, ale głównie sprawą niezmiernie osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak naprawdę „kolekcja barwnych wspomnień” i wyraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.
Po złożeniu istotnej obietnicy zuchy noszą na mundurze Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby mieć pogodę ducha oraz zachęca do pomagania drugim i stawaniu się lepszym. Przyszyte sprawności to dzieje działania nad sobą, kolejne inne odznaki to tak naprawdę galeria tego, co przeszliśmy. Posiadanie munduru uczy również umiejętności odnoszenia się do niego z podziwem, samodzielności w czasie naszywania odznak lub nawet robi dobrą okazją do pierwszej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy twoje pociecha zaczyna chodzić do przedszkola i pragniemy go uczyć samodzielności i dać pewne wartości to genialnym rozwiązaniem jest wpisanie go do harcerstwa. Nasze dziecko od kilku miesięcy chodzi na zbiórki gromady zuchowej. Zabawia się i naucza.

Zachęcamy Cię, żebyś wszedł na hiperłącze do strony. Tam wyszukasz kolejne szalenie interesujące informacje na zbliżony temat do tego, który widnieje na tej witrynie.

Przed nim etap – a mianowicie czas przygotowawczy do złożenia obietnicy zuchowej. Ale aby złożyć tą obietnicę i stać się prawdziwym zuchem, trzeba posiadać mundur dla zucha.


Mundur można nabyć w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej można go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu nabyć kompletne umundurowanie i jego części takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze
Author: Leslie Science & Nature Center
Source: http://www.flickr.com
Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj więcej: mundur dla harcerza)Zuchy zazwyczaj do munduru noszą zwykłe spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapinane na guzik. Najlepiej jeśli są to ciemnoniebieskie dżinsy. Drugie dopuszczone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczynki ciemnoszarym. O ile jest to możliwe w szlufkach spodni winien mieścić się pasek harcerski ( informacje).

Mundur to nieodłączny składnik harcerskiej metodyki, dzięki której wychowało się już wiele pokoleń. Dzięki noszonemu mundurowi nie ma ludzi gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to również oznaka przynależności do tak wspaniałego ruchu jakim jest harcerstwo. Trzeba się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to cząstka nas, gdyż to właśnie na nim przedstawiamy nasze barwy szczepowe, miano drużyny i odznaki sprawności, które mówią w czym zdobyliśmy poziom mistrzowski.