Jak można osobiście wydać swoją książkę?


Dużo osób pisze do szuflady, a ich pomysły, nawet jeśli są niezwykle niebanalne, nie ujrzą nigdy światła dziennego. Rynek wydawniczy w Polsce jest dosyć wymagający i coraz rzadziej wydawane są pozycje nowych pisarzy, gdyż dla wydawnictwa jest to spore ryzyko. Popularni oraz cenieni pisarze zazwyczaj przyciągają grono swoich stałych wielbicieli - w przypadku debiutantów nie ma takiej gwarancji. Poza tym, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że w Polsce stale obserwuje się rzeczywiście widoczny spadek czytelnictwa (coraz mniej osób kupuje książki, ponieważ są one zbyt kosztowne na kieszeń zwyczajnego Kowalskiego), sytuacja wydawnicza staje się faktycznie dość trudna.


książki
Author: Kai Hendry
Source: http://www.flickr.com
Nie należy się wobec tego dziwić, że coraz więcej wydawnictw nie decyduje się na wypuszczanie na rynek książek nowych autorów. Czy w takim razie są oni skazani na wieczne pisanie do szuflady? Kiedy ma się gwarancję, że napisana książka jest faktycznie dość dobra oraz ma szansę spodobać szerszej publiczności, można zdecydować się na jej samodzielne wydanie.

Nie możesz doczekać się innych wpisów? Przygotowaliśmy dla Ciebie łącze do wpisu, które pozwoli Ci zaznajomić się z wielką dawką nowych informacji.

Coraz więcej wydawnictw oferuje takie rozwiązanie. Na czym ono polega?


Autor książki z osobistej kieszeni finansuje jakiekolwiek koszty, które są związane z wypuszczeniem jej na rynek. Przygotowywany jest kosztorys wydawniczy, który jest zależny od tego, jak gruba jest książka, w ilu egzemplarzach ma zostać wydana, na jakim papierze oraz jaka ma być jej okładka. Co więcej, należy uwzględnić też koszty związane z wykonaniem projektu okładki (ważna strona na libron.pl). Naturalnie, docelowo jest to dość duża suma, aczkolwiek jeśli książka naprawdę zdoła podbić rynek, wtedy można również osiągnąć zyski, a co za tym idzie, wyrobić sobie też odpowiednią pozycję, dzięki czemu w przyszłości wydawnictwa będą zdecydowanie chętniej wydawały dzieła danego autora.


książki
Author: Tyler Merbler
Source: http://www.flickr.com
Trzeba ponadto dokładnie zapoznać się z propozycjami konkretnych wydawnictw, jako że może się okazać, że kosztorysy się różnią. Wówczas prościej jest wybrać najbardziej konkurencyjne rozwiązanie. Jeżeli autor nie może sobie pozwolić na znaczący wydatek, warto spróbować wydać książkę w mniejszym nakładzie. Dosyć pomocnym rozwiązaniem jest również możliwość opracowania e – booka, czyli książki (purana) w formie elektronicznej, której kosztorys jest mniejszy, gdyż nie ma kosztów związanych z koniecznością wydruku.

Tags: autor, wydawnictwa, pisanie