Fotografia dzisiaj i przed laty, czyli jak dużo się zmieniło w ostatnim czasie w fotograficznym sprzęcie.


Fotografia od wielu lat pasjonuje wiele osób, stając się czasem ich życiową pasją. Nie minęło wiele czasu, odkąd w szerokim zastosowaniu pojawiły się pierwsze aparaty fotograficzne. Poprzednikami obecnych lustrzanek z mnogościąobiektywów do różnych zastosowań były nieskomplikowane w budowie i obsłudze aparaty na klisze fotograficzne.
aparat marki Sony
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Przy czym pierwsze z nich, tak jak telewizory, zachowywały jedynie obrazy w czarno-białej tonacji. Znakomita większość przyjeżdżała ze Związku Radzieckiego, gdzie Polacy mieli wówczas znacznie lepszy dostęp niż do towarów pochodzących na przykład z USA. Żeby kupić kliszę do aparatu, trzeba było odwiedzić sklep (sprawdź sklep militarny) fotograficzny, zaś w celu otrzymania gotowych fotek zostawiało się wykorzystaną kliszę do wywołania w jednym z punktów fotograficznych. Taki jak ten tu: sigma-sklep.pl/.Nieliczni próbowali wywołać fotki samodzielnie, ale do tego trzeba było zapewnić sobie odpowiednie warunki.Radzono sobie wówczas różnie, na przykład pomieszczenie, w którym panuje idealna ciemność stanowiła okazjonalnie łazienka bez okna, do której wstęp był przez ten czas znacznie utrudniony. Zdjęcia robione manualnymi aparatami kliszowymi i wywoływane w warunkach domowych nie były najlepszej jakości. Natomiast profesjonalny fotograf umiał nieco modyfikować nasycenie lub kontrast, dzięki czemu często dawało się uratować cenne zdjęcia.

Obecne możliwości utrwalania fotografii na matrycy przy pomocy najróżniejszych technologii wbudowanych w aparatach cyfrowych sprawiają, że pstrykać fotki może każdy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, pośród bogatej oferty aparatów wybrać najlepszy dla siebie model. Komputer znajduje się obecnie w zasięgu każdego, wobec tego wystarczy je potem zgrać na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne podboje.


Aparat cyfrowy BenQ P1410
Author: BenQ
Source: BenQ
To na pewno plus postępu technologicznego, jednak szeroki dostęp do aparatów sprawił, że pomimo używania tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych zdjęć jest znacznie mniej niż wówczas, gdy za fotografowanie brały się osoby mające opanowane techniki wykonywania dobrych zdjęć lub pasjonaci mający równie rozległą wiedzę.

Tags: telewizory, Plus, warunki, zaleta