Czym jest lokata oszczędnościowa?


Obecnie prawie wszyscy posiadamy konta bankowe w rozmaitych bankach, dużych, małych i średnich. Dobór banku jest uzależniony naturalnie od naszych wymogów. Pierwszy rachunek w banku zakładamy najczęściej w momencie uzyskania pierwszego wynagrodzenia stałego.

Skarbonka
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Na ogół zakładamy zwykłe konto osobiste. Zapobiegliwsi rodziciele zakładają konta dla starszych pociech, by nauczyć swoje latorośle kontroli nad wydatkami. Dla banku jest to okazja do udzielania edukacji ekonomicznej, jak też do przyzwyczajenia początkującego klienta do tego rodzaju usług.

Nie jest to jednak jedyny produkt finansowy proponowany przez banki. Jedną z mniej docenianych (szczególnie przez klientów indywidualnych) propozycji bankowych jest lokata, czyli instrument finansowy w którym klient banku oddaje instytucji na wyznaczony okres (na przykład kwartał, miesiąc, rok) własne środki, w zamian za odsetki które klient otrzymuje po czasie na jaki zawarta była lokata.

Krótko mówiąc, klient banku użycza mu pożyczki na sprecyzowany czas, za co otrzymuje zapłatę w formie procentów.

Zaintrygował Cię ów opis? To świetnie! Nowe równie świeże artykuły dostrzeżesz pod tym odnośnikiem - tam czeka na Ciebie dalszy ciąg (www.apogit.pl/uslugi/wdrozenia-systemow).

To czy będzie to dla nas lokata bezstratna jest uzależnione od kilku czynników - głównie od wysokości oprocentowania, długości lokaty jak też stanu inflacji. Dobrym wyborem może być sztywne oprocentowanie, gdyż daje ono klientowi banku gwarancję, iż oprocentowanie nie zmieni się w okresie trwania umowy. Umożliwia to na pewno łatwiej podjąć decyzję o zainwestowaniu własnych środków, a po wtóre zabezpieczy banku przed niepomyślnymi wahaniami stóp procentowych .

Dolary
Author: knowmadic news
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym czynnikiem na jaki winniśmy zwrócić uwagę, jest sposób naliczania procentów, a więc ich kapitalizacji. Ciekawą propozycją bankową może być tzw. lokata bezkarna - http://www.wybierarka.pl/lokaty/bgz-optima/lokata-bezkarna/712_685 - jaką cechuje: 3-miesięczny okres lokaty, stałość oprocentowania (czterech procent w skali roku), oraz - jak tytuł podkreśla - opcja bezkarnego zerwania lokaty z gwarancją uzyskania zarobionych odsetek.

Niezwykle pomocne w analizie lokat bądź dowolnych usług bankowych są rankingi lokat publikowane przez serwisy gospodarcze znacznych opiniotwórczych pism jak Rzeczpospolita, czy też uznanych portali ekonomicznych w sieci. Z pewnością aby nasza inwestycja przyniosła zysk należy jej - jak roślinie - poświecić nieco czasu.

Tags: banki, odsetki, lokaty, konta