Czym jest lokata oszczędnościowa?


Obecnie prawie wszyscy posiadamy konta bankowe w rozmaitych bankach, dużych, małych i średnich. Dobór banku jest uzależniony naturalnie od naszych wymogów. Pierwszy rachunek w banku zakładamy najczęściej w momencie uzyskania pierwszego wynagrodzenia stałego.

Skarbonka
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Na ogół zakładamy zwykłe konto osobiste. Zapobiegliwsi rodziciele zakładają konta dla starszych pociech, by nauczyć swoje latorośle kontroli nad wydatkami. Dla banku jest to okazja do udzielania edukacji (platforma e-learningowa) ekonomicznej, jak też do przyzwyczajenia początkującego klienta do tego rodzaju usług.

Nie jest to jednak jedyny produkt finansowy proponowany przez banki. Jedną z mniej docenianych (szczególnie przez klientów indywidualnych) propozycji bankowych jest lokata, czyli instrument finansowy w którym klient banku oddaje instytucji na wyznaczony okres (na przykład kwartał, miesiąc, rok) własne środki, w zamian za odsetki które klient otrzymuje po czasie na jaki zawarta była lokata.

Krótko mówiąc, klient banku użycza mu pożyczki na sprecyzowany czas, za co otrzymuje zapłatę w formie procentów. To czy będzie to dla nas lokata bezstratna jest uzależnione od kilku czynników - głównie od wysokości oprocentowania, długości lokaty jak też stanu inflacji. Dobrym wyborem może być sztywne oprocentowanie, gdyż daje ono klientowi banku gwarancję, iż oprocentowanie nie zmieni się w okresie trwania umowy. Umożliwia to na pewno łatwiej podjąć decyzję o zainwestowaniu własnych środków, a po wtóre zabezpieczy banku przed niepomyślnymi wahaniami stóp procentowych .

Dolary
Author: knowmadic news
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym czynnikiem na jaki winniśmy zwrócić uwagę, jest sposób naliczania procentów, a więc ich kapitalizacji. Ciekawą propozycją bankową może być tzw. lokata bezkarna - http://www.wybierarka.pl/lokaty/bgz-optima/lokata-bezkarna/712_685 - jaką cechuje: 3-miesięczny okres lokaty, stałość oprocentowania (czterech procent w skali roku), oraz - jak tytuł podkreśla - opcja bezkarnego zerwania lokaty z gwarancją uzyskania zarobionych odsetek.

Niezwykle pomocne w analizie lokat bądź dowolnych usług bankowych są rankingi lokat publikowane przez serwisy gospodarcze znacznych opiniotwórczych pism jak Rzeczpospolita, czy też uznanych portali ekonomicznych w sieci. Z pewnością aby nasza inwestycja przyniosła zysk należy jej - jak roślinie - poświecić nieco czasu.

Tags: banki, odsetki, lokaty, konta