Czapka dla bobaska – czym okryć głowę malutkiego dziecka?


Czapeczka, kapelusik bądź chusta – to okrycia głowy, jakie na ogół nabywamy dla niemowlęcia. Ale czy z pewnością wiemy, kiedy jakie okrycie główki wkładać? I na co kierować uwagę w czasie zakupów, by doskonale je dopasować? Sprawdź, kiedy czapka jest konieczna, a kiedy możemy jej niemowlęciu nie wkładać.


Kiedy porównasz wymiary główki niemowlaczka z rozmiarem całego jego ciałka, prawdopodobnie zauważysz, iż jest ona nieproporcjonalnie duża.
gry planszowe
Author: Bonsoni.com
Source: http://www.flickr.com


A jest tak dlatego, że to właśnie główką dziecko toruje sobie drogę na świat. Wielka głowa chroni delikatne kości ramion oraz obojczyków przed defektami, do jakich mogłoby dojść, kiedy latorośl przeciska się poprzez kanał rodny. Jednak jest także i druga strona medalu. Po porodzie maluszek ma nie do końca wydajny system termoregulacji, stąd też poprzez głowę traci sporo ciepła. Ażeby ustrzec potomka przed wyziębieniem, należy ją więc właściwie chronić - najlepiej czapką.


Jeszcze do niedawna pokutował zwyczaj, ażeby niemowlętom do czasu ukończenia trzeciego miesiąca życia wkładać czapkę w domu. Dzisiaj wiemy, że nie ma takiej potrzeby, a czasem jest to wręcz szkodliwe, jako że dziecko leżące w czapce w mieszkaniu, szczególnie w nagrzanym wnętrzu, może się przegrzać. Można jednak zrobić wyjątek i zakładać maleństwu czapkę po kąpieli, na blisko pół godziny – jednak tylko wówczas, jeśli kąpiecie szkraba w nagrzanej łazience, a później przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego pokoju.

Musisz udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy informacje, które omawiają prezentowany wątek, są wystarczające. Jeżeli nie, to przejrzyj stronę www (https://fsa.edu.pl/), która zawiera ważne wiadomości.

Powinny to być jednak czapki dla noworodka lekkie – najodpowiedniej uszyte z bawełny, która przepuszcza powietrze Szukasz najlepszych czapek dla noworodków?.
Czapeczka musi doskonale przylegać do głowy, lecz nie może być nazbyt ciasna, ażeby nie cisnęła głowy bobasa oraz nie zostawiała na jego skórze bolesnych odcisków. Czapki zimowe dla dziewczynki mogą być wykonane także z bawełny, jednakże z o wiele grubszej tkaniny.

Tags: Wnętrza, zakup, konie