Co wypada wiedzieć na temat słuchowisk emitowanych w radio?


W dobie telewizji tak naprawdę zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Najmłodsze pokolenie naszych rodaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym one polegały.


W niezwykle dużym skrócie słuchowisko może być pewnego typu teatrem radiowym. W odróżnieniu tak naprawdę o teatru telewizji, który był polską specjalnością, słuchowisko (co sugeruje już sama nazwa) można było oczywiście słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX wieku. Słuchowiska bardzo szybko trafiły też do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję pierwszy raz usłyszeć transmitowaną w czasie rzeczywistym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze narodowe słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych zapisanych nagrań, które powstały przed czasem wojennej zawieruchy nic nie przetrwało. Aby dowiedzieć się więcej zobacz te słuchowiska.


Spiker radiowy
Author: Brangwyn Jones
Source: http://www.flickr.com
Do tradycji radiowych słuchowisk wrócono po wojnie. Coraz więcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej na czasie słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 pierwszy raz słuchacze słuchali wybranego, niezwykle popularnego słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są na czasie. Popularność obu tych audycji jest nadal na niezmiennym od lat poziomie. Pozyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to produkcje dla dorosłych. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze również o swoich młodych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla najmłodszych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem bardzo kłopotliwym. Potrzebny jest nie tylko dobry scenariusz, ale także rewelacyjni aktorzy.

Zainteresowały Cię opracowane tutaj treści? Jeżeli potwierdzasz, to dowiedz się tu następnych informacji na ten temat. Drogę utoruje Ci poniższy link.

Bez wątpienia jest to klucz do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.

Tags: radio, scenariusz, telewizja, słuchowiska, telenowela