Chryzantemy, to czarujące królowe jesieni


Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w mieszkaniu czy na balkonie. Wszędzie one stanowią doskonałe dopełnienie wystroju, wystrój wystrój każdego miejsca. Mawia się, iż jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, pozostałe wręcz przeciwnie. Czy tak jest? Wydaje się, że tu nie chodzi o żadną magię czy tajemne zdolności, po prostu jedne osoby wiedzą o kwiatach więcej, drudzy mniej, a Ci co mają konkretną wiedzę i doświadczenie są w stanie lepiej troszczyć się o każdego kwiatka. W tym artykule chcielibyśmy opisać cudowny kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem
Author: ankakay
Source: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z jesienią i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do nabycia w każdej kwiaciarni.W znakomitej większości chryzantema doniczkowa - różne kolory pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa ma szlachetny rodowód, ponieważ Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nic dziwnego, że w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale również w gruncie - złocień koreański czy złocień arktyczny. Wysokość zależy od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, zaś kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Czym się różnią? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, które są osadzone na kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne zaś są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, bo mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

Na jesień (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są oferowane cudowne odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie albo drobnymi, niedużymi kwiatami, jakie w dużej liczbie występują na pędach. Te cudowne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednakowoż, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To oznacza, iż większość z nich kwitnie dość późno.

Frapuje Cię problematyka podnoszona w tym artykule? Poznaj poza tym również inne zbliżone posty - zwyczajnie wejdź tutaj czyszczenie kostki brukowej.

Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy potrafią manipulować oświetleniem i temperaturą, więc możemy podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek przez cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo odpowiednie do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednakże, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najcudowniejszych chryzantem nie pasuje do uprawy gruntowej, gdyż nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.

Tags: kwiaty, sadzonki, chryzantemy