1% na poczet opp - uczciwy krok do wsparcia


Od 1 stycznia 2004 r. osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych zdołają w zaświadczeniu rocznym pomniejszyć go o kwotę przekazaną dla instytucji pożytku społecznego, jednak nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to niezmiernie typowy krok do pomocy organizacjom. Kto powinien tego dokonywać i w jaki sposób?
obliczenia finansowe
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Od 2007 r.

Zaciekawił Cię prezentowany artykuł? Jeśli tak, to sięgnij po dodatkowe dane na to zagadnienie oraz zobacz praktyczne wskazówki (http://www.radca-pr.pl/oferta/prawo-medyczne/), a zapewne też przykują Twoje zainteresowanie.

wprowadzono dwie przemiany w sposobie przesyłania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że poszerzono wspólnotę podatników, którzy mogą przekazywać 1% dla opp. Następna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie realizować wpłaty na rachunek wyłowionej opp. W składanym zeznaniu podkreśla organizację, którą chce wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku powierza naczelnik urzędu skarbowego. Więcej danych: Darowizna z tytułu oddania krwi - pytania i odpowiedzi.

Dodatkowo 1% podatku na rzecz organizacji pożytku społecznego może dać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pełny zabieg nie jest trudny, po pierwsze należy wyłonić organizację pożytku publicznego, na rzecz jakiej chcemy darować 1% podatku. Zobacz: opodatkowanie prezentów.

Musi ona mieć status opp i także nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na przetwarzaniu dóbr takich jak przyrządy elektroniczne, artykuły monopolowe, tytoniowe, paliwowe. Później należy zapełnić należytą rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38. Wpisujemy nazwę instytucji pożytku powszechnego, jej numer KRS i sumę, jaką chcemy sprezentować na jej poczet. Kwota nie może wykraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Prócz tego podatnik może też umieścić pomocne dane, które dotyczą jego preferencji co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. praktyczny cel). Urząd Skarbowy odda następnie łączną kwotę, jaką podatnicy wyłożyli danej instytucji, na jej rachunek rozliczeniowy.kalkulator i monety
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Według danych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący wręczyło blisko 6 milionów podatników. Wniosek jest z tego jeden - sporo osób w polskim kraju chce pomagać. Nie jest to trudne, wystarczy wyselekcjonować pasującą organizację i wypełnić PIT. Można w ten sposób podeprzeć finansowo instytucje pomagające innym.
Więcej: Podatek leśny

Tags: PIT, podatek, status